
| Form Factor: | Rack Mountable - Tower |
| Capacity: | 3000VA / 2700W |
| Input Voltage: | 230V |
| Output Voltage: | 200/208/220/230/247VAC |
| Power Factor: | 0.9 |
| Rated Frequency: | 45 - 65Hz, auto-sensing |
| Efficiency: | 98% |
| Waveform: | Pure Sinewave |
| Product Dims & Weight: | 438 x 485 x 132mm @ 36kg |
| Shipping Dims & Weight: | 550 x 670 x 282mm @ 42kg |
| Operating Temperature: | 0 to 40°C |
| Warranty: | 3 Years |
| Inlet: | IEC60320 C20 |
| Outlets: | 6 + 3 IEC320 C13 + 1 IEC320 C19 |
| Batteries: | 6 x 12V x 10Ahr |
| External Battery: | GXT5- EBC72VRT2U |
| Web Card: | IS-UNITY-DP or IS-UNITY SNMP |
| Relay Card: | IS-RELAY |
| Maintenance Bypass: | Micro Pod MP2-220L |
| Runtime tool: | Available here (Right click to open link in new tab) |
VIEW IN 3D

