
| Form Factor: | Rack Mountable - Tower |
| Capacity: | 3000VA / 2700W |
| Input Voltage: | 230VAC |
| Output Voltage: | 220/230/240VAC |
| Power Factor: | 0.9 |
| Rated Frequency: | 40Hz - 70Hz |
| Efficiency: | 90% Online mode |
| Waveform: | Pure Sinewave |
| Product Dimensions (mm) & Weight: | 438 x 632 x 88 @ 27.6kg |
| Shipping Dimensions (mm) & Weight: | 600 x 760 x 240 @ 31kg |
| Operating Temperature: | 0 to 40°C |
| Warranty: | 2 Years |
| Inlet: | IEC60320 C20 |
| Outlets: | IEC60320 C13 x 6 IEC60320 C19 x1 |
| Batteries: | 6 x 12V x 9Ah |
| External Battery: | GXTRT-EBC72VRT2U |
| Web Card: | WEBPROCARD |
| Relay Card: | GXT-MTPLUSAS400 |
| Maintenance Bypass: | Micro Pod MP2-220L |
| Runtime tool: | Available here (Right click to open link in new tab) |
VIEW IN 3D

