
| Form Factor: | Rack Mountable - Tower |
| Capacity: | 3000VA / 2700W |
| Input Voltage: | 230V |
| Output Voltage: | 200/208/220/230 (default) /240VAC |
| Power Factor: | 0.9 |
| Rated Frequency: | 45 - 65Hz, auto-sensing |
| Efficiency: | 98.5% |
| Waveform: | Pure Sinewave |
| Product Dims & Weight: | 438 x 630 x 86mm @ 24.3kg |
| Shipping Dims & Weight: | 600 x 800 x 240mm @ 32.1kg |
| Operating Temperature: | 0 to 40°C |
| Warranty: | 5 years on UPS and Battery |
| Inlet: | IEC60320 C20 |
| Outlets: | 3 + 3 IEC60320 C13 + 1 IEC60320 C19 |
| Batteries: | 3 x 72V x 2.5Ahr (Li-ion) |
| Runtime tool: | Available here (Right click to open link in new tab) |
| External Battery: | N/A |
| Web Card: | IS-UNITY-DP or IS-UNITY SNMP |
| Relay Card: | IS-RELAY |
| Maintenance Bypass: | MicroPod PD5-20AC20 |
| Runtime tool: | Available here (Right click to open link in new tab) |
VIEW IN 3D

