
The Vertiv™ Liebert® GXT5 Lithium-Ion double-conversion online UPS provides the highest level of power conditioning and power protection for critical business IT systems such as network equipment and business servers. This ensures that your mission-critical systems and applications are protected in the event of any utility power problems such as power surges or a complete loss of power. The Liebert® GXT5 UPS protects against the widest range of power problems and seamlessly switches to battery backup if the quality of the input power is outside of acceptable operating levels.
| Runtime tool: | Available here (Right click to open link in new tab) |
| Form Factor: | 2U Rack/Tower |
| Capacity: | 3000VA / 2700W |
| Input Voltage: | 230VAC |
| Output Voltage: | 200/208/220/230/240VAC |
| Power Factor: | 1 |
| Rated Frequency: | 40Hz to 70Hz |
| Efficiency: | Up to 98% in Active ECO mode |
| Waveform: | Pure Sine Wave |
| Product Dims & Weight: | 546 x 430 × 85mm @ 21kg |
| Shipping Dims & Weight: | 717 x 570 x 242mm @ 27kg |
| Operating Temperature: | 0ºC to 40ºC (10% Derating at 50ºC) |
| Warranty: | 5 Years |
| Inlet: | IEC C20 |
| Outlets: | (1) IEC C19 & (6) IEC C13 |
| Batteries: | Lithium-Ion |
| External Battery: | EBCLI-48VRT1U |
| Web Card: | RDU101 |
| Relay Card: | IS-RELAY |
| Maintenance Bypass: | Micro Pod PD5-20AC20 |
| Environment Sensors: |
SN-Z01 |
| (RDU101 required) | SN-Z02 |
| SN-Z03 | |
| SN-T | |
| SN-TH |
| Mounting Rail Kits: |
Rack Slide Rail Kit Included |
VIEW IN 3D

